“تحول علوم انسانی” نخستین گام ایجاد تمدن‌سازی نوین اسلامی است

به گزارش دبیرخانه هفته علمی تمدن نوین اسلامی حجت‌الاسلام رضا غلامی ظهر امروز در اجلاس بین‌المللی جوانان رضوی در مشهد اظهار داشت: ۹ دی‌ماه بدون تردید بستر شکوفایی و جهش تشکل‌های مردمی بوده است.

وی تصریح کرد:  خدا را از اینکه در دوره‌ای که شاهد در هم شکستن طاغوت و تولد انقلاب اسلامی هستیم، شکر می‌کنیم. صاحب رسالتی بسیار بزرگ در این ارتباط هستیم و این رسالت در شرایطی ایجاد شده که خوشبختانه زمینه نسبی تحقق آن نیز به برکت نظام اسلامی فراهم است.

رئیس مرکز پژوهش‌های اسلامی صدرا گفت: این رسالت سبب فراهم‌سازی مقدمات شکل‌گیری تمدن نوین اسلامی و مقدمات ظهور امام زمان(عج) است و ایجاد یک تمدن نوین اسلامی یک فرآیند است و نه یک پروژه و بسیار دشوار و زمان‌بر است.

غلامی اظهار داشت: نخستین اقدام برای تمدن‌سازی نوین اسلامی اقدام کمک به تحول بنیادی علوم انسانی برای دستیابی به علوم انسانی اسلامی است و دومین اقدام کشف و استنباط نظام‌های اسلامی در همه ابعاد اجتماعی و کشف عالمانه ابزارهای آن است و  سومین اقدام مهم در مسیر تمدن‌سازی نوین اسلامی قاعده‌گذاری اجتماعی با نگاه جزنگرانه است.

وی بیان کرد: چهارمین و پنجمین اقدام نیز اقدام حیاتی در راستای تمدن‌سازی نوین اسلامی مهندسی‌سازی و بازسازی ساختارهای موجود جمهوری اسلامی ایران با ساختارهای اسلامی منعطف است.

رئیس مرکز پژوهش‌های اسلامی صدرا با بیان اینکه جایگزینی ساختارهای متحجر و غیرمنعطف نیز در مسیر ما مشکل ایجاد می‌کند، گفت: بسیاری سازوکارها در کشور به این علت که هنوز برپایه تفکرات غربی هستند، با پیشرفت در مسیر اسلامی کنار نمی‌آیند و حتی مقابله هم می‌کنند.

غلامی اظهار داشت: ششمین اقدام مهم فرموله کردن مشارکت‌های حداکثری مردم در صحنه‌های مختلف است، و مقام معظم رهبری در در سفر به کرمانشاه فرمودند، انقلاب هرجا توانسته است که مردم را به صحنه بیاورد، موفق بوده و در جاهایی هم نتوانستیم مردم را به عرصه بیاوریم بسیار ضربه خوردیم، مانند عرصه فرهنگ، باید فرمول به صحنه آوردن مردم را پیدا کنیم.

وی با بیان اینکه تا زمانی که مردم وارد صحنه نشوند، صحبت از تمدن نوین اسلامی شوخی است، گفت: همچنین ما در عرصه اقتصاد نتوانستیم از حضور مردم استفاده کنیم تا راهگشایی انجام شود و هفتمین اقدام باز شدن چتر گفتمان تمدن اسلامی بالای سر کشور است که در حال حاضر نیمه باز و وقتی باز شود اثراتی مشخصی را در جامعه دارد.

رئیس مرکز پژوهش‌های اسلامی صدرا گفت: کار گفتمان‌سازی تمدن نوین اسلامی بسیار دشوار و در میادین رقیب، اقدامات جدی انجام و به شکل جدی اقدام خود را دنبال می‌کند و متاسفانه ما هیچ مشکلی برای آنها ایجاد نمی‌کنیم.

انتهای پیام/