یکی از مهمترین اضلاع تمدن اسلامی توسعه و پیشرفت در حوزه علم و فناوری است

به گزارش دبیرخانه هفته علمی تمدن نوین اسلامی به نقل از حوزه؛ حجت الاسلام والمسلمین غلامعلی صفایی بوشهری پیش از ظهر امروز در همایش مبلغان مذهبی مدارس استان بوشهر در کانون فرهنگی تربیتی امام خمینی(ره) به موضوع تمدن اسلامی اشاره کرد و گفت: تمدن اسلامی هدف هر نظام برخاسته از متن اسلام و تنها راه نجات بشریت از اضلاعی برخوردار است که یکی از مهمترین اضلاع این تمدن توسعه و پیشرفت در حوزه علم و فناوری و رسیدن به خودکفایی و تولید و مرجعیت علمی است.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر بیان داشت: این یکی از ارکان مهم ایجاد این تمدن است و بُعد دیگر آن نهادینه کردن فرهنگ اصیل انسانی چه در حوزه فردی انسان و چه در حوزه جامعه و اجتماع است.

حجت الاسلام والمسلمین صفایی بوشهری دیگر اضلاع تمدن اسلامی را مدیریت کارآمد و اجتماعی، مدیریت در ثمر و بازتولید پروژه نوین و بروز و بلکه فوق روز و تلاش و جهادگری تمامی ارکان مدیریتی در راستای تحقق این تمدن عنوان کرد و گفت: آموزش و پرورش در تمامی این اضلاع نقش راهبردی و استراتژیک دارد به همین دلیل در عرصه بررسی های مهندسی تمدن تمامی تئورسین های تمدن قائل به این هستند که مهمترین مرکز مهندسین تمدن اسلامی آموزش و پرورش است چون هم آموزش شکل می گیرد و هم در حوزه معماری آموزشی علم، یک فرد 12 سال در بهترین سن آموزش قرار دارد.

امام جمعه بوشهر ادامه داد: به همین جهت در عرصه علم باید چنان عمل کنیم که دانش آموزان دارای اندیشه تولید علم و مرجعیت علم باشند و این با هدایت های مقام معظم رهبری در جنبش نرم افزاری شدنی است.

حجت الاسلام والمسلمین صفایی بوشهری رشد علمی کشور را 13 برابر حد متوسط جهان دانست و تصریح کرد: در رکن دوم تمدن اسلامی که عرصه فرهنگ و پرورش شخصیتی این فرهنگ است، نقش آموزش و پرورش مهم و راهبردی می باشد.

وی گفت: اگر بخواهیم شخصیت های پرورش یافته ای داشته باشیم باید آموزش و پرورش اسلامی از حیث مدیریتی و نگاه جمعی درعرصه های چالش زای حوزه اجتماعی داشته باشیم.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر گفت: شخصیت هر انسان دارای یک بازه زمانی خاص است، هر چند که بخشی از آن ژنتیکی است، اما تمامی روانشناسان جهان قالب شکل گیری شخصیت انسان را از دوره هفت الی 18 سالگی عنوان می کنند یعنی همان زمانی که فرزندان در آموزش و پرورش هستند.

حجت الاسلام والمسلمین صفایی بوشهری با بیان اینکه معماری شخصیت هر انسان در دوران تحصیل در آموزش و پرورش است، گفت: بنابراین آموزش و پرورش عرصه پرورش و شخصیت هر فرد است.