تنها راه نجات ملت‌های مسلمان، حرکت به سوی تمدن اسلامی است

 به گزارش دبیرخانه هفته علمی تمدن نوین اسلامی؛ مدیر کل افریقا عربی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در همایش «ادیان و کرامت حیات از دیدگاه اسلامی و مسیحی» که در شهر امان پایتخت اردن برگزار شد، با بیان اینکه شرایط موجود در جهان اسلام و در صحنه جهان نشان دهنده رویارویی بین کرامت و ذلت است، گفت: جبهه کرامت سعی در حفظ هویت و شخصیت انسانی دارد اما در مقابل جبهه ای آن قرار دارد که می خواهد با از بین بردن کرامت انسان ها بر بشریت مسلط شود.

وی با اشاره به فرصت های موجود در جهان اسلام جهت حفظ کرامت، افزود: در رأس این فرصت ها، ایمان به آرمان مطلق یعنی خدا و سعی در رسیدن به آن آرمان قرار دارد.

مشاور دبیرکل مجمع جهانی تقریب ضمن بررسی انواع آرمان ها در بین جوامع بشری، اظهار داشت: بر اساس نظریه شهید محمد باقرصدر، آرمان مطلق تنها آرمانی است که می تواند انسان ها را به حرکت بی پایان تکاملی سوق دهد.

آذر شب در ادامه به موضوع کرامت و نقش آن در حرکت تاریخ و به آراء افلاطون و هگل و آراء فوکویاما در کتاب پایان تاریخ و انسان واپسین پرداخت و با اشاره به آموزه های قرآن کریم و آموزه های نهج البلاغه برای حفظ کرامت انسانها، به تشریح نقش این آموزه ها در حفظ کرامت ملت های حوزه تمدنی جهان اسلام پرداخت. همچنین دیدگاه اسلام نسبت به حرمت و کرامت انسان های غیر مسلمان با ذکر مثال های تاریخی را مطرح کرد.

وی به موضوع محبت اشاره کرد و اظهار داشت: مقوله عشق و محبت یکی از محور های مهم گفتمان فرهنگ و ادبیات جهان اسلام است که می تواند انسان های با عاطفه، متعادل و با شخصیت والا را تربیت کند .

 آذر شب درباره نقش کرامت در تمدن سازی مطالبی بیان کرد و گفت: علت افراط ها و تفریط ها و بروز “هوس دینی” به جای “تدین” ناشی از عقب ماندگی تمدنی است. لذا از این همایش درخواست کرد که به قدرت های مسلط جهانی پیامی جهت حفظ کرامت انسان ها بفرستند تا اجازه دهند جهان اسلام به سوی “تمدن نوین اسلامی” حرکت کند زیرا این رویکرد تنها راه نجات ملت های مسلمان بلکه جوامع بشری از شرایط فاجعه بار کنونی است.

 وی در بخش دیگری از سخنان خود به نقش عرفان در حفظ کرامت انسانی پرداخت و به سخنان عرفای بزرگ اسلام از امیر المومنین علی(ع) تا مولانا جلال الدین رومی و شیخ بهایی و برخی از اشعار آنان اشاره کرد.

 آذرشب در پایان به سوالات شرکت کنندگان پیرامون موضوع کرامت انسانی پاسخ دادند.همایش ادیان و کرامت حیات از دیدگاه اسلامی و مسیحی به همت مرکز مطالعات دینی اردن در امان پایتخت اردن آغاز به کار کرده است. در این همایش محققانی از اردن، لبنان، عراق ، فلسطین، بوسنی، عربستان، ترکیه، تونس، الجزایر، انگلیس، سوریه و مراکش شرکت کردند از جمهوری اسلامی ایران نیز دکتر محمد علی آذرشب استاد دانشگاه تهران، مدیر کل افریقا عربی مجمع جهانی تقریب و مشاور دبیرکل مجمع جهانی تقریب حضور دارد.

انتهای پیام/